Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΩΝ ΕΟΡΤΩΝ

   Εορταστικό πρόγραμμα προπονήσεων
   Το πρόγραμμα των προπονήσεων κατά τις ημέρες των εορτών, σύμφωνα με το ωράριο λειτουργίας του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Ηλιούπολης, διαμορφώνεται ως εξής:
   - Έως και Πέμπτη 22 Δεκ 16, κανονικώς.
   - Επανέναρξη την Τρίτη 27 και έως Πέμπτη 29 Δεκ 16.
   - Επανέναρξη τη Δευτέρα 02 έως και Πέμπτη 05 Ιαν 17.
   - Κλειστό: Παρασκευή 06, Σαββάτο 07 και Κυριακή 08 Ιαν 17.
  Επισημαίνεται ότι:
  α. Την ημέρα των Θεοφανίων θα τελεστεί καθαγιασμός των υδάτων και η ρήψις του Σταυρού, όπου καλούνται οι αθλητές μας να συμμετάσχουν στην εκδήλωση.
  β. Την Κυριακή 08 Ιαν 2017, στο κολυμβητήριο μας θα διεξαχθεί η 1η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, στις 17:00, με αντίπαλο το ΝΟ Χαλκίδας.

 Το Τμήμα της Υδατοσφαίρισης του ΓΣ Ηλιούπολης 
εύχεται σε όλους 
Καλά Χριστούγεννα, Καλή Χρονιά, με Υγεία και Ευτυχία                                      

Κυριακή, 11 Δεκεμβρίου 2016

1ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ Α2 ΑΝΔΡΩΝ:ΚΑΤΑΤΑΞΗ-ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

Τελική Κατάταξη 1ου Τουρνουά Ανδρικών Ομάδων Α2 Εθνικής Κατηγορίας
Κυριακή 11 Δεκ 2016 (απόγευμα)
Αποτελέσματα Κατάταξης
17:00 ΑΟ Ιωνικός - Νηρέας Χαλανδρίου (για 7η-8η)  5 - 4
18:00 ΝΟ Χαλκίδος - ΓΣ Περιστερίου     για  (5η-6η)  4 - 14
19:00 ΓΣ Ηλιούπολης - Ηλυσιακός ΑΟ   για  (3η-4η)  11 - 8
20:00 Νηρέας Γέρακα - Απόλλων Σμύρνης για (1η-2η) 5-10
21:00 Απονομές: 1η-2η-3η Θέση, MVP, 1ος Scorer, Καλύτερος Τερματοφύλακας
                           και αναμνηστικά κύπελλα συμμετοχής.   
Προ απονομής
Τελική Κατάταξη
1ος  Απόλλων Σμύρνης   
2ος Νηρέας Γέρακα
3ος ΓΣ Ηλιούπολης
4ος Ηλυσιακός ΑΟ
5ος ΓΣ Περιστερίου 
6ος ΝΟ Χαλκίδος
7ος ΑΟ Ιωνικός
8ος Νηρέας Χαλανδρίου
1ος Scorer: Κοκκαλάς Νίκος (ΝΟ Χαλκίδας), 13 τέρματα 
Όπως ψηφίστηκαν, από τους προπονητές:
MVP Παίκτης: Τσακιράκης Μάκης (Νηρέας Γεράκα)
MVP Τερματοφύλακας:   Παλληκάρης Κων/νος (ΓΣ Ηλιούπολης)
     Ευχαριστούμε, όλες τις συμμετέχουσες ομάδες και όλους όσοι συνέδραμαν και συμπαραστάθηκαν για την πραγματοποίηση του τουρνουά και ευχόμαστε καλή συνέχεια σε όλους, σημειώνοντας ότι παρά του ότι αναλάβαμε την πρωτοβουλία και το κυρίως οργανωτικό μέρος, η προσπάθεια ήταν συλλογική και ευελπιστούμε ενδεικτική για τη συνέχιση και καθιέρωσή της.
        Επίσης, οφείλουμε να ευχαριστήσουμε για την ανταπόκρισή τους, τους φίλους των ομάδων και του αθλήματος για την παρουσία του, την ΚΟΕ, το ΣΕΔΥ, καθώς και τον Πολιτιστικό και Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Ηλιουπόλεως (ΠΑΟΔΗΛ), για την συμπαράστασή του.
            Τα έπαθλα στις ομάδες και τους αθλητές απονεμήθηκαν, από τον Ειδικό Γραμματέα του ΔΣ του ΓΣΗ κ.Παναγιώτη Κριτσιμά και από τον πρόεδρο του ΠΑΟΔΗΛ κ. Θέμη Γιαννόπουλο. 
Αναμνηστικό συμμετοχής στο ΓΣ Περιστερίου
Αναμνηστικό συμμετοχής στον Ηλυσιακό ΑΟ
΄Επαθλο 3ης θέσης στο ΓΣ Ηλιούπολης
MVP Τερματοφύλακας-Παλληκάρης (ΓΣΗ)
MVP παίκτης - Τσακιράκης (Γέρακα)
Έπαθλο 2ης θέσης στο Νηρέα Γέρακα
Στιγμιότυπο του τελικού
Έπαθλο 1ης θέσης
Απονομή 1ης θέσης

Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016

9-11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016:ΤΟΥΡΝΟΥΑ Α2 ΑΝΔΡΩΝ

1ο Τουρνουά Ανδρικών Ομάδων Α2 Εθνικής Κατηγορίας
    Εν΄ όψη της έναρξης την 08 Ιανουαρίου 2017, του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Υδατοσφαίρισης Ανδρών και στα πλαίσια της προετοιμασίας των ομάδων, διοργανώνεται για το 3ήμερο από Παρασκευή 09 έως Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016, επίσημο τουρνουά με τη συμμετοχή 8 ομάδων της υπόψη κατηγορίας. 
   Πέραν των ανωτέρω η πρωτοβουλία αποσκοπεί τόσο στην προβολή του αθλήματος και της εν λόγω κατηγορίας, όσο και στην καθιέρωσή του ετησίως, κατ΄ αντιστοιχία με τα τουρνουά πριν την έναρξη της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Δυστυχώς δεν ήταν δυνατή η συμμετοχή του συνόλου των ομάδων της κατηγορίας, λόγω χρονικών περιορισμών και διαθεσιμότητας κολυμβητηρίων και εξ΄ αυτού τέθηκε κριτήριο εγγύτητας για τη μείωση των εξόδων και βαθμολογίας ομοίως με τα αντίστοιχα της Α1. 
   Ευκαιρία λοιπόν για τους μυημένους να γνωρίσουν τις ομάδες της φετινής χρόνιας και για τους μη να γνωρίσουν το άθλημα της Υδατοσφαίρισης, σε υψηλό επίπεδο.
Αναλυτικά το αγωνιστικό πρόγραμμα:
Παρασκευή 09 Δεκ 2016
Κολυμβητήριο Ηλιουπόλεως
1η Αγωνιστική (Α΄ Όμιλος)
21:15 Απόλλων Σμύρνης    - ΓΣ Περιστερίου    8 - 7
22:15 ΓΣ Ηλιούπολης         - ΑΟ Ιωνικός          11 - 8
1η Αγωνιστική (Β΄ Όμιλος)
Κολυμβητήριο Χαλανδρίου
21:0Νηρέας Χαλανδρίου - ΝΟ Χαλκίδος       11 - 14
1η Αγωνιστική (Β΄ Όμιλος)
Κολυμβητήριο Γέρακα
21:0Νηρέας Γέρακα        - Ηλυσιακός ΑΟ       7 - 6
Σαββάτο 10 Δεκ 2016
Κολυμβητήριο Ηλιουπόλεως
2η Αγωνιστική
17:30 Α΄ Όμιλος Απόλλων Σμύρνης   - ΑΟ Ιωνικός   15 - 7 
18:30 Β΄ Όμιλος Νηρέας Γέρακα        - ΝΟ Χαλκίδος 16 - 10
19:30 Α΄ Όμιλος ΓΣ Ηλιούπολης         - ΓΣ Περιστερίου 6 - 5
20:30 Β΄ Όμιλος Νηρέας Χαλανδρίου - Ηλυσιακός ΑΟ   8 - 9
3η Αγωνιστική 
Κυριακή 11 Δεκ 2016 (πρωί)
10:00 Α΄ Όμιλος ΓΣ Ηλιούπολης         - Απόλλων Σμύρνης 6-9
11:00 Β΄ Όμιλος Νηρέας Χαλανδρίου - Νηρέας Γέρακα  9 - 14  
12:00 Α΄ Όμιλος ΓΣ Περιστερίου        - ΑΟ Ιωνικός        12 - 4
13:00 Β΄ Όμιλος Ηλυσιακός ΑΟ          - ΝΟ Χαλκίδος     15 - 9
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ά Όμιλος                           Β΄ Όμιλος
1. Απόλλων Σμύρνης  9    1. Νηρέας Γέρακα          9
2. ΓΣ Ηλιούπολης       6    2. Ηλυσιακός ΑΟ           6
3. ΓΣ Περιστερίου      3     3. ΝΟ Χαλκίδος             3
4. ΑΟ Ιωνικός            0     4. Νηρέας Χαλανδρίου   0
Κυριακή 11 Δεκ 2016 (απόγευμα)
Αγώνες Κατάταξης
17:00 ΑΟ Ιωνικός - Νηρέας Χαλανδρίου για 7η-8η   5 - 4 
18:00 ΝΟ Χαλκίδος - ΓΣ Περιστερίου     για  5η-6η  4 - 14
19:00 ΓΣ Ηλιούπολης - Ηλυσιακός ΑΟ   για  3η-4η  11 - 8
20:00 Νηρέας Γέρακα - Απόλλων Σμύρνης για 1η-2η 
21:00 Απονομές: 1η-2η-3η Θέση, MVP, 1ος Scorer, Καλύτερος Τερματοφύλακας
                           και αναμνηστικά κύπελλα συμμετοχής.   


Το 1ο επίσημο "ΣΝΤΟ για την ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ'', για εφέτος
Αναμένοντας τους παραλήπτες τους

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016

ΚΛΗΡΩΣΗ Α΄ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ

 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Διεξήχθησαν την 30 12:00 Νοε 2016, στα γραφεία της ΚΟΕ, παρουσία εκπροσώπου μας, οι κληρώσεις της Α΄ Φάσης των Πανελληνιών Πρωταθλημάτων Παίδων και Εφήβων, αναλυτικότερα:

Παίδες:
Συνολικώς στην κλήρωση της Α’ Φάσης (13-15 Ιανουαρίου) συμμετείχαν 55 ομάδες υδατοσφαίρισης.
Δεν θα συνεχίσουν στη Β΄ Φάση (31 Μαρτίου-02 Απριλίου), οι τελευταίες 11 ομάδες των κατατάξεων σε όλους τους Ομίλους.
Ο δε προγραμματισμός των επομένων φάσεων είναι για την Γ’ Φάση (26 ομάδες) στις 12-14 Μαΐου και για την Τελική (Final 10) στις 07-09 Ιουλίου.
Οι όμιλοι:
Όμιλοι Αθηνών:
Α΄: Π. Φάληρο, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, Άλμα, Νηρέας Γέρακα, Νηρέας Χαλανδρίου,
Β΄: ΝΟ Βουλιαγμένης, Χαϊδάρι, Τρίτων Αμαρουσίου, ΑΟΝΣ Μίλων, Ροή,
Γ΄: Πανιώνιος ΓΣΣ, ΠΑΟ, Ιωνικός ΑΟ, Απόλλων Σμύρνης, Άρης Νίκαιας
Δ΄: Ολυμπιακός, ΑΕ Κερατσινίου, ΝΟ Σύρου, ΝΟ Χαλκίδας, ΝΟ Χίου, ΓΣ Ηλιούπολης
Ε΄: ΑΝΟ Γλυφάδας, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΓΣ Περιστερίου, Ηλυσιακός, Εθνικός, ΠΕΚΕΒ
Όμιλοι:
Α΄ Θεσσαλονίκης: ΠΑΟΚ, Νεάπολη, Κολλέγιο, Πανσερραϊκός, ΧΑΝΘ
Β΄ Θεσσαλονίκης: ΠΑΣ Φοίβος, Καβάλα, ΟΦΘ, Ηρακλής, Απόλλο
Όμιλος Θεσσαλίας
ΟΥΚ, Νε Λαμίας, ΝΕ Λάρισας, ΝΟ Λάρισας, Νίκη Βόλου
Όμιλος Κρήτης
ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου
Όμιλος Δυτ. Μακεδονίας (Πτολεμαΐδας):
Δελφίνια Πτολεμαίδας, Κοζάνη, Κέρκυρα, Πύρρος Ιωαννίνων
Όμιλος Πατρών
Καλαμάτα, Ναύπλιο, ΝΟΠ, ΝΕΠ, Νηρέας Λαμίας
Το πρόγραμμα της ομάδας μας:
Δ΄ Όμιλος Αττικής  
Κολυμβητήριο Ηλιούπολης 
1η  αγωνιστική Παρασκευή 13 Ιαν 2017
19:30  Ολυμπιακός ΣΦΠ     ΓΣ Ηλιούπολης
20:30  ΑΕ Κερατσινίου        ΝΟ Χίου        
21:30  ΝΟ Σύρου                 ΝΟ Χαλκίδας
2η  αγωνιστική Σάββατο      14 Ιαν 2017
11:30  ΓΣ Ηλιούπολης        ΝΟ Χαλκίδας
12:30  ΝΟ Χίου                     ΝΟ Σύρου
13:30  Ολυμπιακός ΣΦΠ    ΑΕ Κερατσινίου
3η  αγωνιστική Σάββατο      14 Ιαν 2017
18:00  ΝΟ Χαλκίδας            ΝΟ Χίου
19:00  ΑΕ Κερατσινίου        ΓΣ Ηλιούπολης
20:00  ΝΟ Σύρου                  Ολυμπιακός ΣΦΠ
4η  αγωνιστική Κυριακή       15 Ιαν 2017
08:30  ΑΕ Κερατσινίου        ΝΟ Σύρου
09:30  ΓΣ Ηλιούπολης        ΝΟ Χίου
10:30  Ολυμπιακός ΣΦΠ      ΝΟ Χαλκίδας
5η  αγωνιστική Κυριακή       15 Ιαν 2017
14:30  ΝΟ Σύρου                  ΓΣ Ηλιούπολης
15:30  ΝΟ Χίου                    Ολυμπιακός ΣΦΠ
16:30  ΝΟ Χαλκίδας ΑΕ      Κερατσινίου

Έφηβοι:
Συνολικώς στην κλήρωση της Α’ Φάσης (03-05 Φεβρουαρίου) συμμετείχαν 51 ομάδες υδατοσφαίρισης.
Δεν θα συνεχίσουν στη Β΄ Φάση (05-07 Μαΐου), οι τελευταίες 11 ομάδες των κατατάξεων σε όλους τους Ομίλους.
Ο δε προγραμματισμός των επομένων φάσεων είναι για την Γ’ Φάση (26 ομάδες) στις 23-25 Ιουνίου και για την Τελική (Final 10) στις 30 Ιουνίου - 02 Ιουλίου.
Οι όμιλοι:
Όμιλοι Θεσσαλονίκης:
Α΄: Πανσερραϊκός, Μακεδονικός, Οξυγόνο, Ηρακλής, Νεάπολη
Β΄: ΠΑΟΚ, Καβάλα, Εθνικός Αλεξ/λης, ΠΑΣ Φοίβος, ΧΑΝΘ
Όμιλος Πάτρας: ΝΟΠ, ΝΕΠ, Νηρέας Λαμίας, Καλαμάτα
Όμιλος Κρήτης: Χανιά, Ρέθυμνο, Αγ. Νικόλαος, ΟΦΗ,
Όμιλος Πτολεμαΐδας: Δελφίνια Πτολεμαΐδας, Κέρκυρα, Κοζάνη, Πύρρος Ιωαννίνων, Κολλέγιο
Όμιλος Θεσσαλίας: ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λάρισας, ΟΥΚ, Νίκη Βόλου, ΝΕ Λαμίας
Όμιλοι Αθηνών:
Α΄: Π. Φάληρο, Περιστέρι, Εθνικός, Πανιώνιος, Κερατσίνι
Β΄: Ολυμπιακός, Νηρέας Γέρακα, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Καλαμακίου, Απόλλων Σμύρνης
Γ΄: ΝΟ Χίου , Άρης Νικαίας, ΓΣ Ηλιούπολης, Ηλυσιακός, ΑΝΟ Γλυφάδας
Δ΄: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, Ιωνικός ΑΟ, ΑΟΝΣ Μίλων, ΠΑΟ
Ε΄: Ολυμπιάδα Πετρούπολης, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, ΝΟ Χαλκίδας, Άλμα, Χαϊδάρι
Το πρόγραμμα της ομάδας μας (οι ώρες και τα κολυμβητήρια, θα ορισθούν με την έκδοση της ειδικής προκήρυξης):
1η Αγωνιστική Παρασκευή 03 Φεβ 17
20:30 ΓΣ Ηλιούπολης - Ηλυσιακός
21:30 Άρης Νικαίας - ΑΝΟ Γλυφάδας
2η Αγωνιστική Σαββάτο 04 Φεβ 17
12:00 ΑΝΟ Γλυφάδας - ΓΣ Ηλιούπολης
13:00 ΝΟ Χίου - Άρης Νικαίας
3η Αγωνιστική Σαββάτο 04 Φεβ 17
18:00 Ηλυσιακός - ΑΝΟ Γλυφάδας
19:00 ΓΣ Ηλιούπολης - ΝΟ Χίου
4η Αγωνιστική Κυριακή 05 Φεβ 17
11:00 ΝΟ Χίου - Ηλυσιακός
12:00 Άρης Νικαίας - ΓΣ Ηλιούπολης
5η Αγωνιστική Κυριακή 05 Φεβ 17
17:00 ΑΝΟ Γλυφάδας - ΝΟ Χίου
18:00 Ηλυσιακός - Άρης Νικαίας

Τρίτη, 4 Οκτωβρίου 2016

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: ΚΟΡΙΤΣΙΑ: ΣΟΒΑΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

   Μαγιά του Μέλλοντος
   Δυνατό ξεκίνημα και προετοιμασία για τις νεαρές πολίστριες μας, που αποτελούν τη μαγιά και το μέλλον τόσο για τις ηλικιακές, όσο και για τις γυναικείες ομάδες μας, κατά κύριο λόγο υπό τις οδηγίες του προπονητή της Γυναικείας ομάδας, κ.Ηλία Κατόπη.   
   Η μόλις μετά από 6 έτη από συγκροτήσεως, κατάκτηση από τη Γυναικεία ομάδα μας, της ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία, επιβάλλει ακόμη σοβαρότερη προσπάθεια από μέρους μας, για τη μεγαλύτερη ανάπτυξη της απαραίτητης υποδομής, για τη μελλοντική στελέχωσή της, για να διατηρηθεί το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο που έδειξαν εφέτος οι Γυναίκες μας.   
                                     
    Λειτουργεί τμήμα εκμάθησης και ηλικιακών κατηγοριών για κορίτσια και παρέχεται η δυνατότητα επαρκούς δοκιμαστικής περιόδου.
Τηλέφωνα για πληροφορίες: 
Έφορος τμήματος υδατοσφαίρισης: Κύρκος Δημήτριος, 697 455 8070. 

Παρασκευή, 30 Σεπτεμβρίου 2016

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: ΑΓΙΑΣΜΟΣ & ΕΚΔΗΛΩΣΗ 01 ΟΚΤ 2016

  Το Σαββάτο 01 Οκτωβρίου 2016 και ώρα 11:00, ο ΓΣ Ηλιούπολης (το σύνολο των αθλημάτων του), στα πλαίσια της έναρξης της νέας αγωνιστικής περιόδου, θα τελέσει αγιασμό και εκδήλωση, στο Α΄ Κλειστό Γυμναστήριο του Δήμου Ηλιουπόλεως (Πολυκλαδικά).
 Σε κάθε προσερχόμενο στον αγιασμό θα διανέμεται αριθμός, για κληρώσεις δώρων που θα ακολουθήσουν. 
  Προσκαλούμε τους αθλητές και τους φίλους μας να παραστούν και να γνωρίσουν το σύνολο του συλλόγου μας.

Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου 2016

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ 2016-17

Σχεδιασμός Πρωταθλημάτων Υδατοσφαίρισης Αγωνιστικής Περιόδου 2016-17

  Ανακοινώθηκε από την ΚΟΕ την 14 Σεπ 2016, ο σχεδιασμός των πρωταθλημάτων της νέας αγωνιστικής περιόδου, ο οποίο έχει ως εξής:
-A1 Ανδρών - Γυναικών                                       22 Οκτ 2016
-Α2 Ανδρών Α' Φάση Α' Γύρος (Έδρες)
08 Ιαν 2017
 Α2 Ανδρών Α' Φάση Β' Α' Γύρος (Έδρες)
19 Μαρ 2017
 Α2 Ανδρών Β' Φάση (ΟΜΙΛΟΙ)
 PLAY OFF / PLAY OUT
16 Ιουν 2017
 Α2 Ανδρών Τελική Φάση ( F4)
14 Ιουλ 2017
-Νέων Ανδρών (1998) Α' Φάση
17 Φεβ 2017
 Νέων Ανδρών (1998) Β' Φάση
10 Μαρ 2017
 Νέων Ανδρών  Τελική Φάση
28 Απρ 2017
-Εφήβων (2000) Α΄ Φάση
03 Φεβ 2017
 Εφήβων (2000) Β΄ Φάση
05 Μαϊ 2017
 Εφήβων (2000) Γ' Φάση
23 Ιουν 2017
 Εφήβων (2000) Τελική Φάση
07 Ιουλ 2017
-Παίδων (2002) Α' Φάση
13 Ιαν 2017
 Παίδων (2002) Β' Φάση
31 Μαρ 2017
 Παίδων (2002) Γ' Φάση
12 Μαϊ 2017
 Παίδων (2002) Τελική Φάση
30 Ιουν 2017
-Μίνι Παίδων (2004) Α' Φάση
03 Μαρ 2017
 Μίνι Παίδων (2004) Β' Φάση
19 Μαϊ 2017
 Μίνι Παίδων (2004) Γ' Φάση
16 Ιουν 2017
 Μίνι Παίδων (2004) Τελική Φάση
21 Ιουλ 2017
-Περιφερειακό Χειμερινό
 Αγόρια  2005
 Κορίτσια 2004
25 Νοε 2016
-Περιφερειακό Θερινό
 Αγόρια 2005
 Κορίτσια 2004
23 Ιουν 2017
-Κύπελλο   Α' Φάση
22 Φεβ 2017
-Κύπελλο   B' Φάση
19 Μαϊ 2017
-Α2 Γυναικών Α' Φάση
23 Ιουν 2017
 Α2 Γυναικών Τελική Φάση
21 Ιουλ 2017
-Νέων Γυναικών  (1998) Α' Φάση
20 Ιαν 2017
 Νέων Γυναικών  (1998) Τελική Φάση
07 Απρ 2017
-Νεανίδων (2000) Α' Φάση
10 Φεβ 2017
 Νεανίδων (2000) Β' Φάση
28 Απρ 2017
 Νεανίδων (2000) Τελική Φάση
16 Ιουν 2017
-Κορασίδων (2002) Α' Φάση
31 Μαρ 2017
 Κορασίδων (2002) ΤΕΛΙΚΗ Φάση
23 Ιουν 2017
-Μίνι Κορασίδων (2004) Α' Φάση
21 Απρ 2017
 Μίνι Κορασίδων (2004) Τελική Φάση
07 Ιουλ 2017

 Με την ανακοίνωση του σχεδιασμού και τις ημερομηνίες των πρωταθλημάτων, πλέον η προετοιμασία των ομάδων μας αποκτά και χρονοδιάγραμμα και συνεχίζουμε για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα από όλους μας.
Κάποτε ήταν γατάκια!

Κυριακή, 28 Αυγούστου 2016

ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΩΝ 2016-17

    Τη Δευτέρα 05 Σεπ 2016, ξεκινούν οι προπονήσεις της εκμάθησης και των ομάδων του τμήματος της Υδατοσφαίρισης, του Γ.Σ. Ηλιούπολης, για την νέα αγωνιστική περίοδο 2016-2017.
   Εκμάθηση, με το πρόγραμμα όπως ίσχυε, από 20:00, στο νερό.
   Οι ομάδες των:
   - Μίνι Παίδων (2004-2005), στις 20:00, στο κολυμβητήριο.
   - Παίδων (2002-2003), στις 20:30, στο κολυμβητήριο.
   - Εφήβων (2000-2001), στις 20:30, στο κολυμβητήριο.
   - Ανδρών-Νέων Ανδρών (1999-1998), στις 20:30 στο κολυμβητήριο.
   - Κοριτσιών-ηλικιακά (2006-2000), στις 20:30 στο γυμναστήριο του κολυμβητηρίου.
  Εγγραφές καθημερινώς από Δευτέρα 05 Σεπτεμβρίου 2016, από 19:55 έως 21:30, στον 1ο όροφο του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Ηλιούπολης.
Ευχόμαστε καλό ξεκίνημα και μια ακόμα καλύτερη συνέχεια για όλους και όλες.

Σάββατο, 13 Αυγούστου 2016

ΓΣΗ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ:ΑΡΓΥΡΟ ΚΑΙ ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ Α2

Άνοδος στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 
   Η γυναικεία ομάδας μας στα 6 έτη από την έναρξη της λειτουργίας της και παρουσίας της στη Β΄Εθνική κατηγορία και αφού τα 3 τελευταία έτη (αγωνιστικές περιόδους 2013-14-15), κατακτούσε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, επαλήθευσε τη σιγουριά όσον έβλεπαν την εφετινή προετοιμασία, προπόνηση και πορεία της στο πρωτάθλημα, ότι πλέον θα κατακτούσε και την άνοδο της στην Α2 Εθνική κατηγορία και εκκρεμούσε εάν θα ελάμβανε την 1η ή τη 2η θέση στην κατάταξη.
   Παρά του ότι, δεν υπάρχει καμία διάθεση εύρεσης δικαιολογιών, οι αντικειμενικές συνθήκες που επετράπη να δημιουργηθούν, αρμοδίως, καθώς και αυτές που επικρατούσαν (πρόγραμμα αγώνων & πόλο στη χόβολη), δεν επέτρεψαν να δείξουν οι ομάδες το σύνολο της δουλειάς τους που είχε προηγηθεί έως την τελική φάση, αδικώντας τελικώς εκτός της διοργάνωσης αυτής καθ΄αυτής και τους προπονητές και τις αθλήτριες. 
  Ευχαριστήσουμε το Ν.Ο. Χανίων, για την παροχή προτάσεων και λύσεων μετακίνησης και διαμονής και την εν γένει φιλοξενία και συγχαρητήρια για την κατάκτηση της 1ης θέσης και της ανόδου. 
   Συγχαρητήρια στον προπονητή μας Ηλία Κατόπη και σε όλες ανεξαιρέτως τις αθλήτριες μας, για τη δουλειά τους, στο σύνολο της αγωνιστικής περιόδου.
   Ιδιαίτερη μνεία και ευχαριστίες στις αρχηγούς της ομάδας μας, Μαρία Μάστορη και Ροδούλα Χαριτουνιάν, για την πολύτιμη και πολυεπίπεδη βοήθεια που προσφέρουν στην ομάδας μας, μέσα από την πλούσια εμπειρία, τις διακρίσεις και τις γνώσεις τους, όπου αποτελούν παράδειγμα και διδαχή για τα νεότερα μέλη και αναμένουμε και προσβλέπουμε στη συνέχιση της βοήθειάς τους και στη νέα αγωνιστική περίοδο.    
   Ο σχεδιασμός για τη νέα χρονιά, είναι ήδη σε εξέλιξη, με σκοπό να μπουν οι βάσεις, ώστε να επιτευχθεί ο κατ΄ αρχήν στόχος της αξιοπρεπής παρουσίας και της παραμονής στην Α2 Εθνική κατηγορία και επειδή εκ των θεμελίων λίθων είναι ο προπονητής, κατόπιν αμοιβαίας θέλησης και τον δύο μερών, συνεχίζουμε με τον κ. Ηλία Κατόπη.  
   Εκ μέρους του ΔΣ του Γ.Σ. Ηλιούπολης και του Τμήματος Υδατοσφαίρισης του, θέλουμε να αφιερώσουμε το αργυρό μετάλλιο στην παλαιότερη και επί σειρά ετών αρχηγό της γυναικείας ομάδας μας, Μαρία Σαμπανίδου και της ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση και να επιστέψει το συντομότερο στην οικογένεια και τους δικούς της ανθρώπους.   

Πέμπτη, 28 Ιουλίου 2016

PLAY-OFF Α2 ΑΝΔΡΩΝ

 PLAY-OFF Α2 Ανδρών

 Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο διεξήχθησαν στην έδρα της ομάδας μας, στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Ηλιούπολης, οι αγώνες που έδωσαν τα 2 εισιτήρια ανόδου στην Α1 Εθνική Κατηγορία Υδατοσφαίρισης Ανδρών ''2016'', με ιδιαιτέρως υψηλό αριθμό θεατών-φίλων των ομάδων και της υδατοσφαίρισης.
 Ήταν ένα 2ήμερο με πολλούς και ωραίους αγώνες-οι περισσότεροι- όπου το τμήμα μας συνδράμοντας το προσωπικό του Δήμου μας και τους ανθρώπους της ΚΟΕ και του ΣΕΔΥ, για τη μεγαλύτερη δυνατή επιτυχία της διοργάνωσης (εάν δεν μας πρόδιδε και η μικροφωνική), συμβολικώς παρέδωσε τη σκυτάλη για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο, στις ομάδες του ΝΟ Πατρών και του Πανιωνίου ΓΣΣ, που κατέκτησαν την άνοδό τους στην Α1 Εθνική Κατηγορία, στις οποίες και ευχόμαστε μια καλή αγωνιστική περίοδο, όσο για τις λοιπές ομάδες που παρέμειναν στην Α2 Εθνική Κατηγορία, θα συναντηθούμε στις πισίνες και επίσης τους ευχόμαστε μια καλή αγωνιστική περίοδο.      Επίσης, οφείλουμε να ευχαριστήσουμε:
- Τον κο Δήμαρχο Βασίλη Βαλασόπουλο και τον πρόεδρο του ΠΑΟΔΗΛ κο Θέμη Γιαννόπουλο, για τη διάθεση στην ΚΟΕ, του κολυμβητηρίου, καθιστώντας επί 2ήμερο επίκεντρο τόσο την πόλη μας, όσο και το κολυμβητήριο της, για την κοινότητα της υδατοσφαίρισης και όχι μόνο.
- Τη GREEN COLA HELLAS, για την ευγενική προσφορά της, στο αίτημα μας για την παροχή ηλιοπροστασίας, για το προσωπικό του χώρου της γραμματείας και στους πάγκους των ομάδων.

Παρασκευή, 22 Ιουλίου 2016

ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Α2 ΑΝΔΡΩΝ

  PLAY-OFF Α2 Ανδρών
     Στην έδρα της ομάδας μας, στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Ηλιούπολης, θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί, κατάταξης και οι τελικοί αγώνες για τα 2 εισιτήρια ανόδου στην Α1 Εθνική Κατηγορία Υδατοσφαίρισης Ανδρών ''2016'', στις 23 και 24 Ιουλ 2016, δίνοντας την ευκαιρία για ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο πόλο και μάχες για την άνοδο.  
    Οι δύο όμιλοι των Play-Off:
    Α΄ Όμιλος: ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΟ Χανίων, Απόλλων Σμύρνης, ΝΟ Χαλκίδας
    Β΄ Όμιλος: ΝΟ Πατρών, Νηρέας Γέρακα, Πανιώνιος, ΑΣ Απόλλο
   Το πρόγραμμα των αγώνων στο κολυμβητήριο μας, έχει ως εξής:
    Α΄ όμιλος 3η αγωνιστική:
   Σάββατο 23 Ιουλ 2016
   19:00 ΝΟ Χανίων            - ΝΑΟ Κέρκυρας
   20:00 Απόλλων Σμύρνης - ΝΟ Χαλκίδας
   Κυριακή 24 Ιουλ 2016
   09:00 η 3η του Α’ με την 3η ομάδα του Β’ ομίλου (5η – 6η θέση)
   10:00 η 4η του Α’ με την 4η ομάδα του Β’ ομίλου (7η – 8η θέση)
   11:00 η 1η του Α’ με την 2η ομάδα του Β’ ομίλου
   12:00 η 1η του Β’ με την 2η ομάδα του Α’ ομίλου
   Κυριακή 24 Ιουλ 2016
   18:00 Μικρός Τελικός
   19:00 Μεγάλος Τελικός
   20:00 Τελετή Απονομής
 

Κυριακή, 17 Ιουλίου 2016

ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ-ΠΑΙΔΩΝ

Κλήσεις για Καμπ Προετοιμασίας Προεθνικής
Παύλος
   Η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος, διοργανώνει κάμπ προετοιμασίας για υδατοσφαιριστές γεννημένους το 2001 και νεότερους, στα πλαίσια της Προεθνικής Ομάδας των υπόδομων. Το υπόψη κάμπ θα πραγματοποιηθεί από Τετάρτη 20 18:00 έως Κυριακή 24 Ιουλίου 2016, στο κολυμβητήριο του Ζαππείου. 
   Ο ομοσπονδιακός προπονητής κος Νίκος Βενετόπουλος κάλεσε 50 υδατοσφαιριστές από 19 συλλόγους, όπου από το Γ.Σ. Ηλιούπολης, κλήθηκαν οι Δήμου Παύλος και Πριόβολος Γεώργιος.
   Συγχαρητήρια, στους αθλητές μας.
Γιώργος

Δευτέρα, 11 Ιουλίου 2016

ΚΛΗΣΕΙΣ ΕΘΝΙΚΗΣ Ν.ΑΝΔΡΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ

Κλήση για Καμπ Προετοιμασίας Νέων Ανδρών-Εφήβων


   Η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος, διοργανώνει κάμπ προετοιμασίας για υδατοσφαιριστές γεννημένους το 1997 και νεότερους, στα πλαίσια συγκρότησης των ηλικιακών Εθνικών ομάδων. Το υπόψη κάμπ θα πραγματοποιηθεί από Πέμπτη 14 18:30 Ιουλίου 2016, στο κολυμβητήριο του Ζαππείου. Ο ομοσπονδιακός προπονητής κος Θεόδωρος Χατζηθεοδώρου κάλεσε 27 υδατοσφαιριστές από 9 συλλόγους, όπου από το Γ.Σ. Ηλιούπολης, εκλήθη ο Εμμανουήλ Στυλιανάκης.
     Το υπόψη κάμπ διοργανώνεται για την συγκρότηση των Εθνικών Νέων Ανδρών και Εφήβων, αφού υπάρχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις, στην Ολλανδία τον προσεχή Σεπτέμβριο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων στα τέλη Αυγούστου στην Ποντγκόριτσα, αντιστοίχως.
   Συγχαρητήρια, στον αθλητή μας.

Κυριακή, 10 Ιουλίου 2016

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ

Βαλκανικό Κύπελλο Σερβίας
Εθνική Παίδων 2016
      Συγχαρητήρια στην Εθνική Παίδων μας και το ομοσπονδιακό επιτελείο, η οποία στο Βαλκανικό Κύπελλο που διεξήχθη στη Σερβία, κατατάχθηκε 2η και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, χάνοντας στα πέναλτι από το Μαυροβούνιο, με 9-7.
    Η ελληνική αποστολή αποτελούνταν από τους αθλητές:
    Σταύρος – Σέργιος Μανθογιάννης, Στάθης Καλογερόπουλος, Νίκος Κουρούβανης, Αριστείδης Καραβιώτης, Μανώλης Τσιστράκης, Δημήτρης Παλιός, Παύλος Δήμου, Ούγκο – Αλεσάντρο Πιόβαν, Νίκος – Σπύρος Παπανικολάου, Τάσος Βαλλιανάτος, Ιπποκράτης Χαλυβόπουλος, Γιώργος Χριστοφορίδης, Διονύσης Μπραϊμης.
   Ομοσπονδιακός τεχνικός ο κος Νίκος Βενετόπουλος , ο συνεργάτης του κος Βαγγέλης Πάτρας, ο φυσικοθεραπευτής κος Κώστας Δρακουτός και ο κος Λάζαρος Αντωνιάδης (αρχηγός αποστολής).
   Επίσης, οφείλουμε να συγχαρούμε και τον αθλητή μας Παύλο Δήμου, που ως επιβράβευση της συνέπειας, της συνέχειας και της σοβαρής δουλειάς, κλήθηκε και συμμετείχε στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, από τον ομοσπονδιακό τεχνικό κο Νίκο Βενετόπουλο.
    Πηγή στοιχείων: koe.org.gr
''Παύλος''


Κυριακή, 26 Ιουνίου 2016

Epsilon TV 24 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016

Τηλεοπτική Παρουσίαση
    Την Παρασκευή 24 Ιουνίου 2016, πραγματοποιήθηκε τηλεοπτική παρουσίαση στο κανάλι Εpsilon, στην ενημερωτική εκπομπή του κου Νίκου Ευαγγελάτου, του Γυμναστικού Συλλόγου Ηλιούπολης και των έργου του, με εκπροσώπους των αθλημάτων που καλλιεργεί. Το τμήμα της Υδατοσφαίρισης εκπροσωπήθηκε εκ μέρους της διοικήσεως του από τον Δημήτριο Κύρκο, των προπονητών από τον Άκη Κακαρνάκη (Ανδρική) και από τους αθλητές της ανδρικής και γυναικείας ομάδας μας, Ιωάννη Σπυρόπουλο και Κορνηλία Κώτσου, αντιστοίχως.   
   Ευχαριστούμε τον τηλεοπτικό σταθμό ''Ε'', τον παρουσιαστή του και τους παράγοντες της εκπομπής, για τη ζεστή φιλοξενία και τη δυνατότητα προβολής που μας παρείχαν.  

Κυριακή, 12 Ιουνίου 2016

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Β΄Εθνική Κατηγορία Γυναικών 
Αναμένουμε από την ομάδα μας την επικαιροποιημένη του 2016
    Εκδόθηκε από την ΚΟΕ η προκήρυξη του Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, για την Α΄προκριματική φάση (17-19 Ιουνίου), αναλυτικότερα οι όμιλοι και το αγωνιστικό πρόγραμμα της ομάδας μας:
Α΄ Όμιλος Αθηνών:
Μίλων, ΓΣ Περιστερίου, ΟΦΗ, ΝΟ Χανίων
Β΄ Όμιλος Χαλκίδας:
ΝΟ Χαλκίδας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΚΟ Καρδίτσας, ΓΣ Ηλιούπολης
Γ΄ Όμιλος Θεσσαλονίκης:
Άρης Θεσσαλονίκης, ΑΠΣ Οξυγόνο, Μακεδονικός, Πανσερραϊκός

-Όμιλος Χαλκίδας - Κολυμβητήριο Χαλκίδας
 1η  αγωνιστική           Σάββατο         18 Ιουν 2016
19:00  ΝΟ Χαλκίδας            ΟΕΑ ΝΑ Βόλου             5-19
20:00   ΚΟ Καρδίτσας          ΓΣ Ηλιούπολης           1-25
2η  αγωνιστική           Κυριακή         19 Ιουν 2016
10:00  ΟΕΑ ΝΑ Βόλου        ΚΟ Καρδίτσας                19-5
11:00  ΝΟ Χαλκίδας            ΓΣ Ηλιούπολης            1-25
3η  αγωνιστική           Κυριακή         19 Ιουν 2016
17:00  ΟΕΑ ΝΑ Βόλου        ΓΣ Ηλιούπολης            1-7
18:00  ΚΟ Καρδίτσας          ΝΟ Χαλκίδας                 0-5

  Για την Τελική Φάση (05-07 Αυγούστου), για τις θέσεις Ανόδου 1-6, προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου. Οι υπόλοιπες θα αγωνιστούν για τις θέσεις κατάταξης (7-12).
  Υπενθυμίζουμε, ότι τα 3 προηγούμενα έτη, η Γυναικεία ομάδα μας έχει καταλάβει την 3η θέση και έχει κατακτήσει το Χάλκινο μετάλλιο.

Σάββατο, 4 Ιουνίου 2016

ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ-06 Ιουν 16

Πρόσκληση Γενικής Συνέλευσης και Εκλογών για την ανάδειξη νέου ΔΣ στον ΓΣ Ηλιούπολης, την 06 Ιουνίου 2016.
  Προσκαλούμε τα εγγεγραμμένα μέλη, όπως παραστούν στις αρχαιρεσίες του Συλλόγου μας. 

Τετάρτη, 25 Μαΐου 2016

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:Α΄ΦΑΣΗ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ 2016

 Β΄Εθνική Κατηγορία Γυναικών 
Αναμένουμε από την ομάδα μας την επικαιροποιημένη του 2016
    Διεξήχθη σήμερα (25/5) στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση του Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (Προκριματική φάση), για την Α΄προκριματική φάση (17-19 Ιουνίου), αναλυτικότερα η κλήρωση και η διαμόρφωση των ομίλων:
Α΄ Όμιλος Αθηνών:
Μίλων, ΓΣ Περιστερίου, ΟΦΗ, ΝΟ Χανίων
Β΄ Όμιλος Βόλου:
ΝΟ Χαλκίδας, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΚΟ Καρδίτσας, ΓΣ Ηλιούπολης
Γ΄ Όμιλος Θεσσαλονίκης:
Άρης Θεσσαλονίκης, ΑΠΣ Οξυγόνο, Μακεδονικός, Πανσερραϊκός
  Για την Τελική Φάση (05-07 Αυγούστου), για τις θέσεις Ανόδου 1-6, προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου. Οι υπόλοιπες θα αγωνιστούν για τις θέσεις κατάταξης (7-12).
  Υπενθυμίζουμε, ότι τα 3 προηγούμενα έτη, η Γυναικεία ομάδα μας έχει καταλάβει την 3η θέση και έχει κατακτήσει το Χάλκινο μετάλλιο.

Δευτέρα, 9 Μαΐου 2016

ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΕΣ: Α΄ ΦΑΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

  Α΄ Φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μίνι Παίδων 2016   
Μυστικό πρόκρισης
   Εκδόθηκε από την ΚΟΕ, η προκήρυξη της A΄Φάσης (13-15 Μαΐου) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μίνι Παίδων 2016.   Η ομάδα μας, έχει κληρωθεί στον Α΄όμιλο, με το ΝΟ Βουλιαγμένης, τον ΑΟΝ Γέρακα και το ΓΣ Περιστερίου. Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις 3 πρώτες θέσεις στον όμιλό τους, θα προκριθούν στην Ημιτελική Φάση, όπου θα συμμετάσχουν συνολικά 30 ομάδες. 
 Το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα:
Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης
1η  αγωνιστική  Παρασκευή  13 Μαΐου 2016
20:30  ΝΟ Βουλιαγμένης    ΓΣ Περιστερίου        
Κολυμβητήριο Ηλιούπολης
1η  αγωνιστική  Παρασκευή  13 Μαΐου 2016
21:30  ΓΣ Ηλιούπολης       ΑΟΝ. Γέρακα
Κολυμβητήριο Περιστερίου
2η  αγωνιστική  Σάββατο       14 Μαΐου 2016
18:00 ΓΣ Ηλιούπολης       ΓΣ Περιστερίου        
Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης
2η  αγωνιστική  Σάββατο        14 Μαΐου 2016
21:00  ΝΟ Βουλιαγμένης    ΑΟΝ. Γέρακα
Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης
3η  αγωνιστική  Κυριακή       15 Μαΐου 2016
09:00  ΓΣ Ηλιούπολης       ΝΟ Βουλιαγμένης
Κολυμβητήριο Περιστερίου
3η  αγωνιστική  Κυριακή        15 Μαΐου 2016
13:00  ΓΣ Περιστερίου         ΑΟΝ. Γέρακα